WWW

Czego używać do tworzenia WWW

Często zastanawiałem się, co wybrać do budowania stron www. Pomagając w tworzeniu stron, lub sam je pisząc, zadawałem sobie pytanie: czego użyć do pisania www.

1. W stronkach statycznych można pobawić się w ręczne pisanie kodu - przedstawienie niezmiennych (lub rzadko zmiennych) informacji, np: adres, czym się zajmuje, itp.

Pisanie ręczne całego kodu (HTML, CSS itp.) daje największą kontrolę nad stroną. Każdy element witryny możemy samio usawić według własnych preferencji. Według mnie to jest najlepszy sposób na zaczęcie przygody z tworzenien stronek internetowych. Ta wiedza pozwoli na późniejsze prace nad  stronami, do których używa się dodatkowych narzędzi (kod PHP, CMS itp.).

2. Przy stronkach dynamicznych bardzo pomocne są systemy zarządzania treścią (Content System Management) - blog, wiadomości, itp.

Uczyłem się jak narazie 3 CMS'ów: Joomla, Drupal, Wordpress.

a) Joomla jest systemem, którego można użyć jako pierwszego. Ten CMS daje mozliwość stworzenia strony w łatwy sposób. Tutaj bardzo szybko postawimy stronke, ale są pewne ograniczenia. Jeżeli te przeszkody nie stanowią problemu dla nas, to możemy zabrać się za webmastering przy pomocy Joomla.

b) WordPress jest systemem, który bardzo dobrze pasuje do zbudowania Bloga. To co mnie najbardziej zachęciło do poznania tego systemu, to łatwość modyfikacji skórek - wewnątrz systemu jest zawarty moduł do tworzenia/edycji plików dotyczących motywów. Także  tutaj bardzo szybko postawimy stronke.

b) Drupal - bardzo elastyczny i o wielkich możliwościach. Ten CMS pozwala na największą swobodę przy budowaniu stronek internetowych. Podczas moich testów, tutaj mogłem najwięcej pomusłów zrealizowac bez większych przeszkód. Większa swoboda wiąże się też z większą odpowiedzialnością za wygląd i jakość strony internetowej. Bardzo polecam Drupal'a, jako narzędzia do szybkiego zbudowania strony, która będzie najbliższa ideałowi wytworzonemu w naszej wyobraźni.

 
 
 
Ulti Clocks content
Copyright © 2024 LisVitalis. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.